חזרה

תביעת האם נמחקה: סבא וסבתא לא ישלמו מזונות לנכדתם

בית המשפט קיבל את עמדת סביה של הקטינה, שטענו כי כלתם לשעבר לא הוכיחה שמיצתה את ההליכים נגד בנם, כך שאין לאפשר תביעה נגדם בשלב זה

בית המשפט לענייני משפחה בקריות קיבל את בקשתם של סב וסבתא, במסגרתה ביקשו לסלק על הסף תביעת מזונות שהגישה נגדם כלתם לשעבר, ואם נכדתם הפעוטה. השופט ניר זיתוני קיבל את עמדתם, שלפיה אין עילה להגיש נגדם תביעה כלשהי בשלב זה, היות שההליכים נגד בנם לא מוצו.

האם והאב (התובעת והנתבע) נישאו ב-2013 והתגרשו ב-2015, כעבור כשנה וחצי. בהסכם גירושין סוכם שהאב ישלם עבור בתו מזונות חודשיים בסך 1,900 שקל עד שתגיע לגיל 21, וכן מחצית מהוצאות רפואיות חריגות.

האב לא עמד בתשלומים, והאם פתחה נגדו תיק בהוצאה לפועל לגביית מזונות, שעומד כיום לטענתה על סך של למעלה מ-85,000 שקל. לאחר הליך יישוב סכסוכים שלא צלח, האם הגישה נגד בעלה-לשעבר תביעה בבית המשפט, וכן נגד הוריו – סביה של הבת המשותפת –  בבקשה לחייב אותם בחוב מזונות העבר וכן במזונות שוטפים עבור הבת (נכדתם).

התובעת, שיוצגה על ידי עו"ד סיגל אלון, טענה כי למרות היותה נכה, היא עובדת ומרוויחה כ-8,450 שקל נטו, אך בכל זאת אינה מצליחה לשאת בצורכי בתה בשל חובות כבדים מתקופת הנישואין.

עוד היא טענה כי למרות הליכי הוצאה לפועל והסדרים שונים, היא עדיין לא הצליחה לגבות מהנתבע שקל אחד, והוסיפה כי הוריו אנשים אמידים שיוכלו לשלם את מלוא חיובי המזונות עבור נכדתם.

הוריו של האב, שלא ראו את נכדתם מזה שנים, יוצגו על ידי עו"ד ליאת זך. במענה לתביעה הם הגישו בקשה לסילוקה על הסף, בה טענו כי התובעת העלתה טענה כוזבת שלפיה לא גבתה כספים בהוצאות לפועל, והפנו לכך שבמסגרת הליכי הגבייה בתיק, עוקלו כספים מחשבונותיו של בנם.

עוד נטען כי בכל מקרה לא הוכח כי מוצו ההליכים נגד בנם, שכן הוא מתגורר בישראל ומשלם חלק מהחוב. בהקשר זה, נטען כי על פי פסיקת בתי המשפט, בטרם הגשת תביעה נגד הסבים יש להוכיח מיצוי הליכים נגד אבי הילדה.

"תביעה מוקדמת מדי"

ואכן, השופט זיתוני הכריע לטובת הסבים, תוך שהבהיר כי התובעת לא הגיבה לשורה של פסקי דין שצירפו המבקשים, ולפיהם התובעת טרם קיימה את עיקרון מיצוי ההליך נגד האב, ולכן לא יכולה בשלב זה לתבוע את הוריו.

בהקשר זה הפנה לאחד מפסקי הדין המנחים בעניין, בו נקבע כי כל עוד בית במשפט לא קבע שילדים לא יכולים לקבל מזונות מאביהם, אין מקום לתביעה נגד קרוב משפחה אחר, ואם הוגשה, הרי שהיא "תביעה מוקדמת מדי".

במקרה זה, הבהיר השופט, האב עדיין לא הגיש כתב הגנה, כך שממילא לא ניתן עדיין לקבוע באופן חד משמעי שהאם לא תוכל לגבות ממנו את המזונות.

לכן בסיכומו של דבר השופט הורה על מחיקת התביעה על הסף, וחייב את התובעת לשלם למבקשים הוצאות משפט בסך 1,000 שקל. ההוצאות נפסקו על הצד הנמוך, בהתחשב במצוקת האם ובכך שהתביעה סולקה על הסף ללא דיון באולם בית המשפט.

למעבר אל ההחלטה לחצו כאן

ב"כ המבקשים/נתבעים 2-3: עו"ד ליאת זך

ב"כ המשיבה/תובעת: עו"ד סיגל אלון

היי! איך אפשר לעזור?
x
לכל שאלה ניתן לשלוח לנו הודעה בצ'ט או בכתובת המייל liat@liatzach.co.il
היי! איך אפשר לעזור?
נְגִישׁוּת
איפוס
סמן גדול (שחור)
סמן גדול (לבן)
חלונית הגדלה
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
מונוכרום
ניגודיות כהה
ניגודיות בהירה
הדגשת קישורים
הדגשת כותרות
תיאור תמונות
ניווט במקלדת
ביטול הבהובים
Powered by Emilia Digital